Top menu

Ważna zmiana od 8 stycznia tylko e-skierowania lekarskie

8 stycznia 2021 roku wchodzą w życie ważne zmiany dla pacjentów. Skierowania na leczenie będą wystawiane jedynie w formie elektronicznej, czyli e-skierowania (Dz. U. 2019 poz. 1590)

Od 8 stycznia skierowanie na leczenie tylko w formie elektronicznej. To kolejny krok wkraczania w cyfrową erę służby zdrowia. A co z osobami, które nie radzą sobie z technologicznymi nowinkami? Muszą liczyć na pomoc bliskich.

Skierowania na leczenie w formie elektronicznej wystawia się je podobnie jak e-receptę. Lekarz wprowadza wymagane dane pacjenta do systemu gabinetowego, podłączonego do platformy e-zdrowie (P1) lub za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo.

Jeśli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta (IKP), otrzyma 4-cyfrowy kod - SMS-em lub mailem. W przeciwnym wypadku - otrzyma wydruk informacyjny. E-skierowanie jest automatycznie przypisywane do wybranej placówki. Nie można go zrealizować w innej.

Lekarz będzie mógł wystawić papierowe skierowanie od 8 stycznia tylko w przypadku awarii i braku dostępu do internetu  lub systemu gabinetowego albo systemu e-zdrowie