Top menu

Co tydzień Targi?!

W ostatnich dniach pojawiła się informacja o kolejnym ośrodku który chce zorganizować Targi Branży Pogrzebowej i Cmentarnej. Tym razem w Hali Expo Silesia w Sosnowcu.

Były już Targi (bardziej wystawy) w Skaryszewie, Łodzi, Białymstoku a ostatnio również w Warszawie. Natomiast Targi Pogrzebowe w Poznaniu i Kielcach są i będą.

Nie będę oczywiście zabierał głosu odnośnie ostatnich Targów w Warszawie bo tam nie byłem. Nie wiem czy był to sukces jak twierdzą organizatorzy, ale znam opinie wystawców i tych którzy je odwiedzili. Zapytajcie się ich jak naprawdę oceniają to wydarzenie.

Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego ktoś bez całkowitej znajomości branży myśli, że zrobi na tym złoty interes. Nic podobnego, producenci są już zmęczeni mnogością tego typu imprez skłaniają się pewnie do tego aby targi odbywała się raz na dwa lata. Mam cichą nadzieję, że postawią na Poznań ale nie zdziwiłbym się jeżeli było by to naprzemiennie raz Poznań raz Kielce.

Jedno jest pewne, rozdrobnienie i wielość tego typu przedsięwzięć może doprowadzić do tego, że na skutek zmęczenia materii (czyt. potencjalnych wystawców) targi funeralne znikną na jakiś czas z polskiej sceny wystawienniczej. Jak obserwujemy każdy chce z tego tortu uszczknąć kawałeczek, myśląc, że jest to potężne torcisko a w efekcie jest to raptem niewielki torcik, a nawet babka piaskowa.

Pewnym jest, że imprezy organizowane w odstępach pół rocznych czy nawet dwu tygodniowych nie spowodują zwiększenia sprzedaży, a powiększą koszty produkcji o koszt udziału w imprezie. Żeby to była cena powierzchni wystawienniczej to jeszcze małe piwo, ale nie zapominajmy o transporcie, noclegach, wyżywieniu i oderwaniu na prawie tydzień od własnej produkcji.

Na pytanie postawione przez jednego z dużych producentów, co o takiej mnogości proponowanych targów myślę? Odpowiedziałem, jako prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego proponuję abyś wybrał jedne Targi i wystawiał się raz na dwa lata (w domyśle Poznań, ale tego już mu nie powiedziałem) natomiast jako Krzysztof Wolicki, stwierdziłem - jak masz tak dużo kasy i jesteś pewny, że przełoży Ci się to na realny zysk to wystawiaj się choćby co trzy dni. To są twoje pieniądze, ja na darmową kawę będę wpadał do Ciebie na każde targi.

Krzysztof Wolicki 
Prezes Polskiego 
Stowarzyszenia Pogrzebowego