Menu
Kilka słów o działalności stowarzyszenia
Szanowni Państwo!
Dostajecie ode mnie co jakiś czas informacje o szkoleniach, konferencjach czy innych wydarzeniach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe a także inne informacje.
Chciałbym przekazać kilka słów o działalności Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego.
W tym roku mija 27 lat kiedy to grupa pasjonatów branży pogrzebowej pod przewodnictwem Wojciecha Krawczyka utworzyła Polskie Stowarzyszenie Kremacyjne i Administratorów cmentarzy. Nazwa organizacji zmieniała się przez lat aż do aktualnej.
Jako pierwsza organizacja branżowa w Polsce, Stowarzyszenie nawiązało w 1999 r. kontakt z wpływową międzynarodową organizacją pogrzebową - istniejącą od prawie 100 lat Międzynarodową Federacją Kremacyjną (International Cremation Federation), goszcząc w Warszawie prezydenta tej Federacji, Ulfa Lagerströma. Wizyta ta stała się dla nas istotną inspiracją do popularyzowania obrzędu kremacji i budowy grobów urnowych oraz kolumbariów do pochówku urn z prochami. Zyskaliśmy też wiedzę o normach etycznych obowiązujących w branży cmentarno - pogrzebowej w cywilizowanym świecie. Kodeks Etyki PSP nawiązuje w znacznej mierze do norm „Kodeksu Etycznego ICF”.
3 czerwca 2006 r. przyjęto naszą organizację do Międzynarodowej Federacji Organizacji i Firm Pogrzebowych FIAT-IFTA (IFTA - International Federation of Thanatologist Associations). Decyzja o tym zapadła podczas obrad 9. Międzynarodowej Konwencji FIAT - IFTA, która odbywała się w Londynie w dniach 3 - 4 czerwca 2006 r. Stowarzyszenie przyjęto na zasadzie CZŁONKA NARODOWEGO , co oznacza, że Stowarzyszenie jest jedynym instytucjonalnym reprezentantem w FIAT-IFTA branży cmentarno - pogrzebowej z Polski.
Działamy na rzecz integracji środowiska, zmiany nieżyciowych przepisów dotyczących branży, walczymy z patologiami. Naszym głównym celem jest zapewnienie członkom opieki prawnej i ich wspomaganie w codziennej działalności gospodarczej. Opiekę prawną dla członków Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego prowadzi Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych Ferretti Bębenek i Wspólnicy z siedzibą w Warszawie.
Więcej informacji o Naszej Organizacji znajdzie na stronie internetowej www.stowarzyszeniepogrzebowe.pl
Na chwilę obecną Polskie Stowarzyszenie pogrzebowe zrzesza 109 członków zwyczajnych, 25 członków wspierających i 9 członków honorowych,
W pierwszym półroczu 2025 roku powitaliśmy w naszych szeregach:
- Dawida Słupeckiego i Dom Pogrzebowy MEMORIA Sp. z o.o. z Sierpca,
- Sławomira Progorowicza prezesa MPGK – Rzeszów Sp. z o.o. ,
- Barbarę i Pawła Mańko i Zakład Pogrzebowy WRZOS z Pruszcza Gdańskiego,
- Macieja Jaźwieckiego i CEMEMO Sp. z o.o z Warszawy,
- Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. z Radzynia Podlaskiego,
- Pawła Wojczyńskiego i firmę ORATORUS ze Szczecina,
- Kamila Kowalskiego Mistrza Świeckich Ceremonii Pogrzebowych z Inowrocławia,
- Remigiusza Kubowicza Mistrza Świeckich Ceremonii Pogrzebowych z Polkowic,
- Adama Wiśniewskiego Mistrza Świeckich Ceremonii Pogrzebowych z Zielonki,
- Macieja Osuch prezesa firmy Lider Usług Komunalno-Samorządowych ze Środy Wielkopolskiej,
- Waldemara Golińskiego i Zakład Pogrzebowy ALTAR z Pleszewa,
- Przemysława Grzeszata prezesa Miejskich Usług Pogrzebowych Sp. z o.o. w Choszcznie,
- Pawła Kułagę prezesa Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Kielcach,
- Cezarego Karczewskiego Usługi Pogrzebowe KARCZEWSKI z Żuromina.
Pogłębiając nasz powszechny autorytet, zrzeszając się w jednej silnej organizacji, mamy szansę zająć należne nam miejsce w ochronie wspólnych interesów. O tym, co trzeba zmieniać lub jakie przepisy trzeba stworzyć, wiecie WY – praktycy z wieloletnim doświadczeniem.
Osoby i firmy, którym zależy aby zlikwidować patologie w branży zapraszam do wstąpienia w szeregi Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego i lobbowania na rzecz aby zawód przedsiębiorcy pogrzebowego stał się Zawodem Zaufania Publicznego. Mam tu na myśli zarówno przedsiębiorców pogrzebowych jak i zarządców oraz administratorów cmentarzy.
SIŁA W JEDNOŚCI