Menu
Wstępne wyniki ANKIETY Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego
W dniu 29 marca a więc 12 dni temu zamieściłem za fecebooku oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia a także wysłałem mailem do 2327 odbiorców jakich mam w bazie mailowej Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego (nie wysyłałem jeszcze do gmin w Polsce) ANKIETĘ dotyczącą wymogów jakie powinny spełniać Zakłady Pogrzebowe.
Z ubolewaniem stwierdzam, że albo nie czytacie Państwo maili, nie zaglądacie na facebooka oraz nie wchodzicie na stronę Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego albo robicie to wszystko i myślicie – Wolicki coś wymyślił, olejmy to!
Do takiej refleksji dochodzę przeglądając wypełnione anonimowe ankiety. Przez niespełna dwa tygodnie spłynęło ich – 157 (słownie sto pięćdziesiąt siedem) czyli na szybko licząc niespełna 5% respondentów.
Nie dziwcie się za tem, że garstka decyduje za większość.
WASZ, TWÓJ i TWÓJ drogi przedsiębiorco głos się liczy – nie zapominaj o tym!
Tak jak wcześniej wspominałem, ANKIETA jest anonimowa. Podajecie państwo tylko województwo w którym prowadzicie działalność.
Wyniki Ankiety podam pod koniec kwietnia br. myślę, że napłyną jeszcze odpowiedzi.
Na chwilę obecną zamieszczam UWAGI jakie zostały dołączone do ANKIETY.
Proszę o przesyłanie na adres biuro@stowarzyszeniefuneralne.pl uwag do zamieszczanych komentarzy a także do wypełnienia ANKIETY.
Z poważaniem
Krzysztof Wolicki
Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego
ZAMIESZCZONE UWAGI
Problemem nie jest to co w/w a co posiadają wszyscy szanujący się przedsiębiorcy pogrzebowi a to że do branży może wejść każdy z ulicy. Stąd właśnie tworzą się mobilne biura pogrzebowe które nie mają żadnego biura, zaplecza ani karawanu, nie są dręczone przez sanepid itd. Następnym problemem są objazdowi żałobnicy, którzy decydują o tym w jakim czasie przedsiębiorca może wykonać usługę a podczas tej usługi już myślą czy zdążą na następny pogrzeb u innego przedsiębiorcy co ma wpływ na jakość wykonania w/w usługi co jak zwykle rzutuje na opinię o całej branży. Uważam że za dużo jest w naszym kraju organizacji pogrzebowych skupiających wokół własnego widzi mi się członków dla podbicia własnego ego tzw. Towarzystw wzajemnej adoracji. Pisząc dalej o patologii w branży dotyczy ona zakładów rażąco zaniżających koszty usług, lub nękaniem klientów którzy dzwonili z zapytaniem aby za wszelką cenę pozyskać usługę, zaniżając ją maksymalnie. Za jedyną słuszną i starającą się coś zmienić w branży uważam Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe którego nie jestem członkiem ale symatyzuje z ludźmi ze stowarzyszenia i doceniam ich starania o poprawę jakości usług i wizerunku polskiego przedsiębiorcy pogrzebowego. Jedynym sposobem na to jest stworzenie odpowiedniego prawa, takiego aby nie pierwszy lepszy z ulicy który wczoraj pracował przy obsłudze śmieciarki a dzisiaj stał się przedsiębiorcą pogrzebowym. Nic w tym dziwnego że takowy przedsiębiorca będzie traktował usługę pogrzebową jak utylizacje śmieci a nie szczególną usługę mającą na celu przygotowanie odpowiedniej ceremonii i godne pożegnanie powierzonego nam zmarłego tak aby rodzina która wybrała zakład nie była w żaden sposób naciągana, naciskana a poczuła że wybrała kompetentnych ludzi którzy profesjonalnie zajmą się powierzoną im usługą. To ogromne wyzwanie ale w końcu ktoś musi zrobić z tym porządek. Ta ankieta nie wniesie nic nowego do wiedzy o branży, mam nadzieję że uwagi wniosą nieco więcej do obrazu i wiedzy o branży. Z wyrazami szacunku sympatyk PSP.
Województwo – śląskie
Wszystko powinno być raz w miesiącu kontrolowane. Pogrzeby powinny być zakazane w dni wolne od pracy ( soboty niedziele święta). Ankieta jest okej, mówiąc w skrócie. Każda firma pogrzebowa musi mieć pełną infrastrukturę: chłodnie, kaplice, karawany, pracowników.
Województwo – mazowieckie
Przynajmniej jeden pracownik z ukończonym szkoleniem z kosmetyki pośmiertnej!!!
Województwo – wielkopolskie
Nie należy dyskryminować kobiet w tej branży, co czynione jest bardzo często. Należałoby również uruchomić możliwość odbywania stażu osobom mającym przynajmniej podstawowe szkolenie z zakresu przygotowywania zwłok do pochówku.
Województwo – łódzkie
Firmy pogrzebowe powinny przechodzić obowiązkowe szkolenia związane z przygotowaniem zmarłych oraz edukowane w prawie pogrzebowym, aby rzetelnie go przestrzegać. Ponieważ wiele firm działa wbrew prawu, stosując najczęściej niezgodne z prawem praktyki monopolistyczne oraz nadużywanie pozycji dominującej.
Województwo – wielkopolskie
minimum chłodni ok, ale na ile ciał ? dlaczego.
Województwo – podkarpackie
Ankieta jest do bani i promuje tylko duże i bogate firmy z miast a gdzie miejsce na zakłady mniejsze które dzierżawią chłodnie itp ?
Województwo – śląskie
Inaczej funkcjonują zakłady w dużych miastach a inaczej w małych. wszystkie dyskusje na temat zakładów pogrzebowych toczą się w dużych miastach. Ciekawy jestem, czy ktokolwiek z Zarządu zna realia małych miast i wiosek? nie wyobrażam sobie , żeby przedsiębiorca np.z Krakowa otworzył zakład 60 km. od Krakowa i ceny miał takie jak w Krakowie. Albo przyjeżdżając z Krakowa miał ceny takie jakie są na lokalnym rynku? Pogrzeb w dużym mieście różni się pod każdym względem od pogrzebu w małym mieście.
Województwo – małopolskie
Zamienić słowo ustęp na toaleta. W budynku użyteczności publicznej, a takim jest do pogrzebowy powinna być toaleta przeznaczona dla niepełnosprawnego
Województwo – lubelskie
Samochody używane to transportu ciał zarejestrowane i dopuszczone jako specjalne pogrzebowe
Województwo – dolnośląskie
Cmentarz Komunalny Oświęcim - przed generalnym remontem pomieszczeń technicznych i biurowych. Po remoncie będzie posiadał pomieszczenie do przygotowywania zwłok do pochówku zgodne. z obowiązującymi przepisami.
Województwo – małopolskie
to jest ankieta o domu pogrzebowy a nie o zakładzie pogrzebowym, zakład a dom spełniają inne funkcje
Województwo – dolnośląskie
Uregulowanie stosunku - stanu prawnego tanatopraksji w Polsce. Likwidacja pseudo instytucji szkoleniowych typu lanser Adam Ragiel
Województwo – warmińsko-mazurskie
Zniesienie konieczności pochówku prochów po kremacji.
Województwo – mazowieckie
Licencje na prowadzenie usług pogrzebowych.
Województwo – podkarpackie